Používate zastaralú verziu prehliadača, z tohto dôvodu nie je možné prehrať video.
Prosím, aktualizujte si prehliadač na najnovšiu verziu.
Úzkosť je normálny ľudský pocit strachu. Keď čelíme stresovým situáciám, spúšťa sa v našom mozgu výstražný systém, ktorý nám hovorí, že niečo nie je v poriadku a že by sme to mali vyriešiť. Náš organizmus je k riešeniu zmobilizovaný stresom rovnako ako pri ohrozujúcej situácii, no keď zažívame úzkosť, nevieme povedať, čo tou ohrozujúcou situáciou je, a teda ani nevieme, ako z tejto situácie ujsť alebo sa v nej brániť.
Každý z nás však v živote zažíva situácie, ktoré sú nepríjemné, ktoré nás trápia alebo by sme v nich chceli niečo zmeniť a v tej chvíli to nejde. Môže ísť o to, čo prežívame doma, v škole, v láske alebo v priateľských vzťahoch. Niekedy nám na niečom veľmi záleží a chceme, aby to dobre dopadlo. Ak je takýchto menších situácii v našich životoch viac, môžeme zažívať úzkosť. Po nejakom čase, keď sa možno čo i len jedna naša životná okolnosť zmení, sa môžeme cítiť lepšie. Ak však prekáža pocit strachu a úzkosť našim bežným každodenným činnostiam a trvá viac ako pár týždňov, je potrebné vyhľadať pomoc.
Obrátiť sa na psychológa a lekára odporúčame vtedy, ak:
• vám časté alebo nadmerné úzkosti bránia v každodenných činnostiach
• u vás nastali zmeny, ktoré sa týkajú spánku, stravovania, hygieny
• sa sebapoškodzujete alebo rozmýšľate o sebapoškodzovaní
• máte myšlienky na ukončenie života
• sa u vás objavuje pocit nekontrolovateľnosti
• u vás pretrvávajú obavy
• sa pokúšate situáciu zvládnuť alkoholom alebo drogami.
Ak nie ste v stresovej situácii a stále sa cítite ustarostene alebo úzkostne, odporúčame o tom niekomu povedať a porozprávať sa napríklad aj s odborníkom, ktorý vám to pomôže zvládnuť. Pocit neustálej úzkosti môže byť znakom toho, že niečo nie je v poriadku a možno budete potrebovať pomôcť zistiť, čo to je.
Milo Kráľ:
Strach prežíva v nejakej podobe každý z nás. Dokonca nás môže ochraňovať, ale aj ochromiť. Môže sa zmeniť na úzkosť, ktorá nám nedovolí robiť bežné veci, tešiť sa a chodiť na obľúbené miesta. Pred týmto nás nechráni sláva, ani povolanie, ktoré vykonávame, peniaze, národnosť, dokonca ani to, v čo veríme alebo koho máme radi. To, čo nám môže skutočne pomôcť, je dostatok informácií, vyhľadanie odbornej pomoci a tiež priznanie, že stať sa to môže aj mne.