Používate zastaralú verziu prehliadača, z tohto dôvodu nie je možné prehrať video.
Prosím, aktualizujte si prehliadač na najnovšiu verziu.
Zdravé (adaptívne) sebavedomie má pozitívny vplyv na vnútornú aj sociálnu spokojnosť. Takéto sebavedomie jedinec získava v prostredí, ktoré mu dovoľuje zažívať úspech aj neúspech a kde má možnosť nápravy ak zlyhá, bez trestajúcej kritiky. Možnosť nápravy hrá veľmi dôležitú rolu.
Poznáme však aj neprimerane nízke sebavedomie a neprimerane vysoké sebavedomie. Nízke sebavedomie vzniká v prostredí, ktoré je kritické a neponúka možnosť nápravy a následného úspechu. Takýto jedinci častokrát zažívajú ostrú kritiku, v ktorej sa poukazuje na chyby a nie na spôsob nápravy. Sú ochudobnení o možný rast a zlepšovanie sa. Nepoznajú svoje kladné stránky a ich ašpirácie sú podhodnotené. Zažívajú len malý alebo žiadny úspech čo ich potvrdzuje v tom, že sú nedostatoční. Naopak neprimerane vysoké sebavedomie vzniká v prostredí, kde jedinec nemá možnosť zlyhať. Kde zažíva len úspech a jeho chyby naprávajú ľudia okolo neho. Dostáva sa mu len pozitívnych ohlasov, čo mu bráni poznať svoje nedostatky a jeho ašpirácie bývajú premrštené a vedú ku sklamaniu.
Nedostatok sebavedomia ovplyvňuje život jednotlivca komplexne. Pretože ovplyvňuje jeho prežívanie, myslenie a správanie ku sebe samému aj k ostatným. Voči sebe môže prežívať celú škálu negatívnych pocitov od hanby, nedostatočnosti, slabosti a zlosti. Tie potom prenáša aj na iných. Napríklad pocit hanby sa prenáša do obavy zo zahanbenia sa v spoločnosti. Jedinec následne tiahne ku vyhýbaniu sa a opakovane sa oberá o zážitok seba samého, tu sa cyklus uzatvára.
V prípade, že chcem zapracovať na svojom sebavedomí je naozaj dôležité vytvoriť si čas a priestor na to, aby sme sa venovali sebe, spoznávali sa, upriamili pozornosť na svoje hodnoty, nie iba na výkon. Pokojne si urobte aj zoznam svojich kvalít. Ak ste v procese hľadania, nechajte tomu priestor, vyskúšajte aj viacero vecí (napríklad voľnočasové aktivity). Komunikujte o tom sami so sebou nastavte si to tak, že je to proces. Prijmite to, že nie všetko sa musí hneď a na 100% podariť. Buďte k sebe láskavý. Skúste sa na zlyhania pozerať ako na príležitosť a poučení z tejto situácie hľadajte nové riešenie. Povzbudzujete a podporujete ľudí okolo seba? To isté urobte aj sebe. Ak ste v novej situácii a cítite sa neisto, dajte čas tomu, aby ste si zvykli na nové podmienky. Obklopte sa ľuďmi, ktorým dôverujte, ktorí vám sú oporou a pomôžu zvládnuť aj náročnejšie momenty, neizolujte sa a venujte sa veciam, ktoré vás tešia.
Simona Kollárová:
Mali by sme uveriť našej jedinečnosti a nie tomu, čo vidíme kritickými očami v zrkadle spoločnosti. Sme dostatočne dokonalí, dostatočne krásni zvnútra aj zvonka. Nedostatok sebavedomia je súčasťou mnohých. Boj s ním môže trvať niekoľko desiatok rokov, možno aj celý život. Často začína v období dospievania, kedy sa všetci medzi sebou porovnávajú a hodnotia. Po tom všetkom je prirodzené vnímať svoje telo ako nedostatočné a znenávidieť ho, postupne si prestať veriť a stratiť tak triezvy pohľad na vec. Ak to niekto považuje za slabosť, mýli sa. Za tým všetkým je obrovská sila. Hodnotiť ľudí, to je slabosť.